Konserwacja wiatrówki jest bardzo ważna, gdyż dzięki niej nasz sprzęt strzelecki może zachować dobrą celność i pozostać niezawodnym nawet przez kilka lat intensywnego użytkowania.
Konserwacja wiatrówek obejmuje kilka czynności, które pozwolą długo cieszyć się produktem.
Pamiętaj, aby regularnie czyścić wnętrze lufy. Można w tym celu użyć wyciorów pokrytych włosiem lub o mosiężnej koncówce. Nie należy w tym przypadku używać metalowych wyciorów, gdyż można zniszczyć przewód lufy, a nawet zetrzeć w niej gwint.
Wycior do swojej wiatrówki znajdziesz TUTAJ.
Co kilka tysięcy strzałów powinno się dokonać smarowania komory sprężania. Naciagnij i zabezpiecz wiatrówkę, a następnie rozprowadź olej wzdłuż cylindra przesuwając kilkakrotnie tłok dźwignią naciągu.
Pierwszego strzału po takim smarowaniu można dokonać dopiero po upływie kilku godzin. Ważne jest, aby nie użyć zbyt dużej ilości smaru, ponieważ może to spowodować nieprawidłowe działanie wiatrówki.
Dbaj też o konserwację powierzchni zewnętrznej broni - czyli elementów metalowych, czy drewnianych. Możemy używać do tego specjalnych smarów zabezpieczających i antykorozyjnych.
Pamiętaj, aby wiatrówkę przechowywać w suchym miejscu, zdala od wilgoci i najlepiej w specjalnym pokrowcu lub walizeczce. W żadnym wypadku nie należy pozostawiać wiatrówki sprężynowej z naciągniętą sprężyną, gdyż może to spowodować utratę jej sprężystości i w efekcie spadek mocy wiatrówki.
W przypadku wiatrówek na CO2 zalecane jest nanoszenie smaru silikonowego na nabój CO2 w miejscu, w którym jest on przebijany przez igłę zaworu.